
Każdy obywatel Polski, który w danym roku rozliczeniowym wygenerował jakiś dochód, musi rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Rzeczony PIT 36 wypełniają osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Na jego wypełnienie i dostarczenie do Urzędu Skarbowego mają czas do końca kwietnia danego roku, a rozliczenie dotyczy całego roku ubiegłego. Jak wypełnić pit 36, by dokument był poprawny? Należy wiedzieć, że źle wypełniony PIT 36 wywoła konieczność realizacji korekt, a w najgorszym przypadku nałożenie kar finansowych na przedsiębiorcę. Warto więc dobrze przygotować się do konstruowania tego najważniejszego w ciągu całego roku dokumentu dla US.
Jak wypełnić PIT36 krok po kroku?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że istnieją różne możliwości, by PIT36 został sporządzony należycie. Tak naprawdę rzadko kiedy przedsiębiorcy wypełniają ten dokument samodzielnie. Najczęściej właściciele firm wolą zajmować się głównym tematem prowadzenia swojej firmy, natomiast sprawy rozliczeń przekazują fachowcom. I bardzo dobrze, bo dzięki temu nie narażają się na ryzyko popełniania błędów. Pytanie, jak samemu wypełnić PIT 36 zadają sobie najczęściej ci, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą albo ich roczne rozliczenie nie jest zbyt skomplikowane.
Mamy dobrą wiadomość, bo PIT36 można wypełnić bezbłędnie, korzystając ze specjalnych programów. Nie wiesz, jak wypełnić pit36 online? Tak naprawdę wystarczy, że wpiszesz taką właśnie frazę w wyszukiwarkę internetową, by poznać dostępne bezpłatnie programy do automatycznych rozliczeń. Wtedy wystarczy, że w odpowiednie rubryki wpiszesz konkretne wartości i tyle. Program sam wyliczy wszystko, czego potrzebuje US. W internecie z łatwością znajdziesz także wzory pitów – wpisz „jak wypełnić pit 36 wzór„, by takowe znaleźć.
Jeśli nie chcesz samodzielnie zajmować się tym zadaniem, możesz oddelegować je odpłatnie specjalistom. Trzeba przyznać, że okres rozliczania pitów to dla biur księgowych prawdziwe „żniwa”. Za niewielką opłatą wypełnią za Ciebie PIT36, a Twoim zadaniem będzie tylko jego dostarczenie do Urzędu Skarbowego. Możesz to zrobić przez internet, pocztą, listem poleconym albo osobiście w siedzibie US.
Korzystanie z usług profesjonalnych księgowych sprawdza się przy rozliczeniach skomplikowanych. W sieci znaleźć można rozmaite pytania, na które właściciele firm szukają odpowiedzi. To między innymi:
– jak wypełnić pit 36 bez dochodów,
– jak wypełnić pit 36 przy zawieszonej działalności,
– jak wypełnić pit 36 ze stratą,
– jak wypełnić pit 36 dla niani,
– jak wypełnić pit 36 z ulgą na dzieci,
– jak wypełnić pit 36 sprzedaż nieruchomości.
Jak widać, pytań i niejasności może być wiele, a w licznych przypadkach laik w sprawach rozliczeniowych nie zna na nie odpowiedzi, przez co bardzo łatwo popełnić błąd.
PIT 36 – na co zwracać szczególną uwagę?
Pamiętaj, że jako właściciel działalności gospodarczej masz obowiązek rocznego rozliczenia swojej firmy. Musisz do zrobić do końca kwietnia. Co więcej, zawsze warto skorzystać z pomocy profesjonalnych i doświadczonych księgowych, by rozliczyć się bez straty, a nawet ze sporym zyskiem. Okazuje się, że Urząd Skarbowy przewiduje rozmaite możliwe, które mogą być mniej lub bardziej korzystne dla podatnika.
Weźmy pod uwagę rozliczenia działalności gospodarczej, ale nie tylko w zakresie jej właściciela. Czy wiedziałeś, że na przykład małżeństwo może rozliczać się wspólnie? Nierzadko udaje się czerpać z tego spore korzyści. Czy wiedziałeś, że posiadając dziecko, przysługuje Ci na nie ulga? Nie każdy ma tego świadomość, a przecież US sam Cię o tym nie poinformuje. Czy wiedziałeś, że prowadząc działalność gospodarczą, możesz w rocznym rozliczeniu ująć opłaty za internet czy wynajem lokalu użytkowego? Jeśli Ty o tym nie wiesz, takie informacje przekaże Ci na pewno księgowa. Chodzi przecież o to, by rozliczyć się z wygenerowanych w danych roku dochodów, ale także kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Sam fakt możliwości różnych form rozliczania – poprzez internet czy wypełniając tradycyjny, papierowy PIT 36 nie jest jedyną korzyścią. Walorem rozliczenia podatkowego mają być korzyści finansowe, na ile jest to oczywiście możliwe. Zupełnie inaczej będzie rozliczana jednoosobowa działalność gospodarcza, inaczej sporej wielkości przedsiębiorstwo. Różnice w rozliczeniach widać też, patrząc na przedsiębiorców działających na terenie tylko Polski, ale też tych, którzy prowadzą biznesy poza granicami naszego kraju. Zupełnie inne wytyczne obowiązują również cudzoziemców, którzy w Polsce generują dochód.
Zwracajmy też uwagę na skrupulatność. Niewielki błąd w wyliczeniach może przyczynić się do wezwania US i konieczności składania korekt. Nierzadko Urząd Skarbowy nakłada też na podatnika surowe kary pieniężne. Prowadząc firmę, z całą pewnością należy takowych unikać, by generować jak największe zyski.