
Średnia wartość samochodu, jaki porusza się po polskich drogach to około 23 tysiące złotych. Nie wszystkich stać na to, by sfinansować tego rodzaju inwestycję z własnych oszczędności. Musimy wziąć pod uwagę, że tylko połowa polskiego społeczeństwa posiada w ogóle jakiekolwiek oszczędności, a najczęściej nie przewyższają one dwukrotności comiesięcznego wynagrodzenia. To zbyt mało, by nabyć wymarzone auto. Na szczęście istnieją skuteczne środki finansowego wsparcia, które umożliwiają zakup pojazdu mechanicznego. Takie udostępniają na przykład banki. Potencjalny kredytobiorca może na ten cel wziąć kredyt gotówkowy czy samochodowy. Jakie zobowiązanie wybrać? Czym charakteryzuje się typowy kredyt samochodowy? Które wsparcie jest bardziej opłacalne? Kompendium wiedzy dla przyszłych właścicieli aut prezentujemy poniżej.
Kredyt gotówkowy czy samochodowy – podstawowa charakterystyka
Polacy mają do wyboru dwa podstawowe źródła finansowego wsparcia w celu kupna samochodu. To kredyt gotówkowy oraz dedykowany kredyt gotówkowy samochodowy. Obydwa zobowiązania znacznie się od siebie różnią. Kredyt gotówkowy a samochodowy – sprawdź podstawowe różnice.
Kredyt gotówkowy zaciągany jest na dowolny cel, a więc bank nie ingeruje w to, na co środki przeznaczy jego klient. Dzięki temu uzyskane pieniądze mogą być przeznaczone na kupno auta, na przykład wtedy, gdy do zakupu niezbędna pozostaje tylko jakaś część środków, a nie cała kwota. Kupiony samochód nie staje się też w żaden sposób zabezpieczeniem zobowiązania kredytowego.
Odpowiadając na pytanie kredyt gotówkowy czy samochodowy, trzeba jeszcze wspomnieć o specyfice kredytu samochodowego. To kredyt celowy, brany typowo w celu kupna auta. Takie zobowiązanie udzielane jest na preferencyjnych warunkach, a więc z korzyścią dla kredytobiorcy. Co się bardziej opłaca kredyt gotówkowy czy samochodowy? Z całą pewnością pod względem kosztów to kredyt samochodowy jest lepszy. To dlatego, że sam pojazd mechaniczny staje się dodatkowym zabezpieczeniem zobowiązania w razie ewentualnej niewypłacalności kredytobiorcy. Co więcej, automatycznie wzrasta także zdolność kredytowa potencjalnego klienta, ponieważ w jej skład wchodzi wartość auta. W razie problemów finansowych klienta pojazd może zostać sprzedany, by uregulować należności.
Bez względu na to, czy kredytobiorca wybierze kredyt gotówkowy czy na samochód, samo auto jest własnością kredytobiorcy, natomiast nie ma wątpliwości, że w przypadku kredytu samochodowego klient może zyskać znacznie więcej korzyści. Banki bardzo często oferują tańsze ubezpieczenie, darmowy serwis samochodowy czy zniżki na stacjach benzynowych albo w sklepach z asortymentem motoryzacyjnym.
Kredyt gotówkowy czy samochodowy – jak wybrać lepszą opcję?
Kredyt samochodowy najczęściej jest tańszy, charakteryzuje się niższym oprocentowaniem, jest go też łatwiej uzyskać. To właśnie dlatego takie zobowiązanie jest brane najczęściej, jeśli mówimy o konieczności uzyskania finansowego wsparcia na ten cel.
Aby móc wybrać najlepszy kredyt gotówkowy czy też ten celowy na pojazd mechaniczny, konieczne jest wstępne porównanie co najmniej kilku konkurencyjnych ofert. Trzeba mieć na uwadze, że każdy bank realizuje własną politykę kredytową, oferuje więc inne warunki.
Najlepszą opcją jest skorzystanie z rankingu kredytowego. To zestawienie, które porównuje różne oferty wedle kluczowych czynników, jakie mają znaczenie dla opłacalności i atrakcyjności danego typu zobowiązań. Tutaj warto brać pod uwagę oprocentowanie, wysokość comiesięcznej raty, maksymalną wartość zobowiązania kredytowego, dodatkowe opłaty czy bonusy, na jakie może liczyć klient. Potencjalny kredytobiorca musi wiedzieć, że sytuacja na rynku usług finansowych zmienia się diametralnie, dlatego rankingi muszą być aktualne, najlepiej publikowane w bieżącym miesiącu. Niektóre banki oferują też kredyty samochodowe z wkładem własnym, warto zweryfikować taką konieczność. Ponadto, w przypadku kredytów na samochód niektóre instytucje udzielają kredyty tylko na auta nowe, inne również na używane, ale wykazują maksymalny rok produkcji pojazdu. W ramach kredytu samochodowego najczęściej można nabywać samochody zarówno od firm, jak i osób prywatnych – ten czynnik też trzeba uwzględnić, zanim złoży się wniosek do banku.
Kolejne narzędzie weryfikujące opłacalność wybranego zobowiązania to kalkulator kredytowy. Ten szacuje nie tylko zdolność do otrzymania zobowiązania w banku, ale też całkowite koszty wybranego kredytu. Tutaj uwzględnia się przede wszystkim wskaźnik RRSO, w którego skład wchodzą wszystkie opłaty, jakie musi ponieść potencjalny klient instytucji bankowej.
Inną opcją na zdobycie samochodu jest leasing. Ten jednak przeznaczony jest tylko dla firm, a leasingobiorca nie jest właścicielem auta aż do czasu spłaty ostatniej raty, nie może też swobodnie korzystać z auta. Porównując takie zobowiązanie z kredytem na samochód, to właśnie kredyt jest lepszą opcją.